Tańce swingowe

Swing jest określeniem na grupę tańców, które rozwinęły się razem ze swingowym stylem w muzyce jazzowej w latach 1920-1940. Podczas „Złotej Ery Swinga” istniało wiele stylów tańca swingowego, jednak do dzisiaj przetrwało kilka z nich, m.in.: Lindy Hop, Charleston, Authentic Jazz, Balboa czy Boogie Woogie. Obecnie najbardziej popularnym tańcem swingowym jest Lindy Hop.

Lindy Hop

Genialny w swej prostocie, bez określonych reguł i sztywnej ramy, pełen szaleństwa i ekspresji, najradośniejszy ze wszystkich tańców na świecie – taki jest właśnie Lindy Hop! 😉 Jest on najpopularniejszym tańcem swingowym i przygode ze swingiem polecamy zacząć własnie od niego.

Authenic/Solo Jazz

Solowy taniec swingowy, narodził się w klubach i na ówczesnych "domówkach" Harlemu, stąd rządzą nim naturalność, rytm i ekspresja charakterystyczne dla kultury afro-amerykańskiej. Podobnie jak inne tańce swingowe, Authentic Jazz odrzucał sztywne konwenanse tańców salonowych, dawał wolność i radość z tańca.

Balboa

Balboa to swingowy taniec wywodzący się z przepełnionych parkietów Kalifornii u schyłku lat 20-tych. Jego charakterystycznym elementem jest połączenie bliskiego trzymania oraz fantazyjnej pracy nóg, stąd niezawodnie sprawdza się w przypadku ograniczonej przestrzeni do tańca. Dobre połączenie i subtelne prowadzenie w tańcu pozwala na zrelaksowane płynięcie po parkiecie i celebrowanie drobnostek wyczuwalnych jedynie w obrębie tańczącej pary.

Boogie Woogie

Wyrósł z amerykańskiego Rock'n'Rolla / Lindy Hopa z lat 50, ale stopniowo rozwinął swój europejski styl i charakter. Boogie Woogie jest często tańczony do średniego lub szybkiego tempa. Słynie z szybkiej i efektownej pracy nóg, dużej energii, a także ze swobody podczas tańca, która zapewnia przestrzeń do improwizacji i swobodnej stylizacji.

Aerials

Aerials - czyli swingowe akrobacje, które możecie zobaczyć w prawie wszystkich tańcach z rodziny swinga. Tancerzom pozwalają na spełnienie marzeń o lataniu, elektryzują publiczność i nadają tańcu widowiskowej formy.

Jeżeli chcesz nauczyć się tak tańczyć to dołącz do nas!